Prototype Design Pattern

Selamlar,
Prototype Design Pattern,Uygulama geliştirirken nesnelerimizi birden fazla kez üretmemiz gereken durumlar olabilir.Yeniden üretilen her nesne bellekte bir yer kaplamaktadır ve nesne üretim maliyetleri artıkça ters orantılı olarak performans kaybı yaşanmaktadır.Prototype Design Pattern’in amacı nesne üretim maliyetlerinin minimize etmektir.Nesne bir kere üretildikten sonra diğer nesne üretimleri üretilen nesnenin kopyalanması ile gerçekleştirilir. Böylelikle tekrar tekrar nesne üretme işleminin önüne geçilmiş olur.
Bir örnek ile Prototype Design Pattern‘i projelerimizde nasıl uygulayabiliriz onu görelim.

Person Nesnesi

Person sınıfı abstract türünde base bir sınıftır.Person’a ait temel özellikleri ve Clone metodu bu sınıf içersinde yer alır.
Clone methodunun abstract olmasının sebebi ise bu sınıfdan inherit olan sınıflarda o metodun olmasını garanti etmektir

Customer Nesnesi

Customer sınıfı Persondan inhetir olmakta ve kendine ait özellikleri barındırmakta. Ayrıca Clone metodunu burada işleme sokmaktadır.

Employee Nesnesi

Employee sınıfı Persondan inherit olmakta ve kendine ait özellikleri barındırmakta.Ayrıca Clone metodunu burada işleme sokmaktadır.

Program.cs

İhtiyaçlarınız doğrulutusunda Prototype Design Pattern’i bu şekilde projelerinizde uygulayıp nesne üretim maliyetini minimize edebilirsiniz.Design Patternler ile ilgili bir önceki Singleton Design Pattern burada ulaşabilirsiniz. İyi Çalışmalar.
Hoşçakalın.

BUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.