LINQ ile Xml Oluşturma

Selamlar,
Bu makalede LINQ ile Xml Oluşturma işlemlerini bir örnek senaryo üzerinde inceliyor olacağınız.
Senaryomuz bir Student tablosunu veritabanından sorguluyormuş gibi LINQ ile sorgulayıp dönen sonucu Xml formatına dönüştürüp bilgisayarımızda oluşturduğumuz Xml dosyasına kaydetmek olucak.İlk olarak bir Student listesi oluşturalım.

Students

Student listemizi yukarıda ki gibi dolduralım.Siz isterseniz daha gerçekçi olması açısından veritabanından da sorgulayabilirsiniz.

XML Oluşturma

Yukarıda ki kod bloğunu incelediğimiz de new anahtar sözcüğü ile yeni bir XElement nesnesi oluşturduk.Oluşturduğumuz XElement nesnesine ilk parametre olarak Root değeri ikinici paramtere olarak LINQ ile çektiğimiz student listemizi gönderdik.Listemizi gönderirken sorgu içerinde let ile bir değişken oluşturup Student Scores bilgilerini string.join ile birleştirip tanımladığımız değişkenimizde tuttuk.Daha sonra her bir Student için bir XElement nesnesi oluşturup listemizden dönen değerlerimizi set ettik.Son olarak yeni bir XAttribute nesnesi oluşturup Xml yapımıza bir attribute değeri tanımladık. Save metodu ile belirlediğimiz path’e kaydetmesini istedik.

XML Yapısı

Oluşturduğumuz Xml yapısının son hali yukarıda ki gibi olacaktır.Temel bir Xml yapısını bu şekilde oluşturabilir ve projelerimizde hızlı bir şekilde kullanabiliriz.
Hoşçakalın…

BUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.