LINQ Except,Concat ve Union Methodları

Selamlar,
Bu makalede LINQ Except,Concat ve Union Methodları ile koleksiyonlar üzerinde ne tür işlemler yapabiliriz onları inceliyor olacağız.

Except

Except metodu elimizde bulunan koleksiyon elemanları ile parametre olarak aldığı koleksiyonun elemanlarını karşılaştırma işlemi yapar.Bu karşılaştırma sonucunda bize iki koleksiyon arasındaki farklı elemanları yeni bir koleksiyon olarak döner.

Kodumuzu inceleyecek olursak numbers1 ve numbers2 koleksiyonlarını except metodu ile karşılaştırarak numbers1 koleksiyonunda olmayan elemanları ayrı bir koleksiyon olarak elde ettik ve bir döngü yardım ile ekrana yazdırdık.

Concat


Concat metodu elimizde bulunan koleksiyon ile parametre olarak aldığı koleksiyonu birleştirme işlemi yapar. Bu birleştirme sonucunda bize yeni bir koleksiyon döner.

Kodumuzu inceleyecek olursak Teacher ve Student koleksiyonlarında ki CityName=”Seattle” olan verileri LINQ ile çekip Concat metodu ile birleştirerek tek bir koleksiyon elde etmiş olduk.

Union

Union metodu elimizde bulunan koleksiyon ile parametre olarak aldığı koleksiyonu tek bir koleksiyon olarak bize geri döner.Union işlemi gerçekleştirilirken tekrar eden kayıtlar yeni koleksiyona sadece bir kez eklenir.

Kodumuzu inceleyecek olursak numbers1 ve numbers2 koleksiyonlarını union metodu ile tek bir koleksiyon haline getirdik.

LINQ Except,Concat ve Union methodlarının koleksiyonlar üzerinde kullanımlarını bu şekilde örneklendirebiliriz.LINQ içerinde gelen bu hazır metodlar sayesinde karmaşık işlemleri kolayca yapabilmekteyiz.

Hoşçakalın…

BUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.