C# String Türü ve Özellikleri

Selamlar,
Bu makalede C# programlama dili içersinde bulunan String veri türü üzerine biraz konuşup daha sonra küçük bir örnek ile incelemeye çalışacağız.
C# programlama dilinde String değişkeni metinsel türleri ifade eden bir veri tipidir.İginçtir ki String veri tipi değer tip olarak belleğin steak bölümünde tutulması beklenirken aslında bir referans tip olup belleğin heap bölümünde tutulmaktadır.

String türünde bir değişken tanımladığımız aslında System.String sınıfından bir nesne oluşturulmaktadır.Bu bir class’dan nesne üretmekten farksızdır.

String türü gibi referans türü olupta, değer türü gibi davranan türlere immutable type(sabit – değişmez türler) denir.Yani bu veri türlerini bir kez tanımladıktan sonra , değerleri değiştirilemez.String veri türüde immutable type karakterli olduğundan dolayı bir kere tanımlandıktan sonra bir daha değeri değiştirilemez.

Örnek bir Console uygulaması oluşturup incelemeye çalışalım.

Method 1

Method 2

Program.cs

Yukarıdaki kod bloğunu çalıştırdığımız zaman Method1 ekrana “C# Programlama Dili“ yazarken Method2 ise “Java Programlama Dili“ yazacaktır.Çünkü çalıştırılan Method1’de ilk değer korunmaktadır. Method2 ‘ de ise text değişkeni için bellekten yeni bir alan oluşturulur ve text değeri o alanda tutulur.

Hoşçakalın…

BUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.