C# Array Sınıfı ile Diziler Üzerinde Çalışmak

Selamlar,
Bu makalede C# içerisinde bulunan Array sınıfı ve içerisinde hazır olarak gelen metodları ile diziler üzerinde işlemler gerçekleştireceğiz.System Namespace‘i altında bulunan ve abstract bir sınıf olan Array sınıfı ICloneable, IList, ICollection, IEnumerable gibi sınıflardan türemektedir.İçerisinde bulunan static hazır methodları ile diziler üzerinde yapacağımız işlemlerde Array sınıfından yararlanabiliriz.
Şimdi gelin bu hazır methodlarını tanıyalım.

NOT:Bu aşamadan sonra tüm işlemlerimizi years ve months dizilerimiz üzerinde gerçekleştireceğiz

Sort:Sort methodu ile diziler üzerinde sıralama işlemlerini gerçekleştirebiliriz.Eğer metinsel bir dizi ise alfabetik olarak A’dan Z’ye sıralama yaparken.Numberic bir dizi ise küçükten büyüğe doğru bir sıralama işlemi gerçekleştirmektedir.

Copy:Copy methodu ile diziler üzerinde kopyalama işlemlerini gerçekleştirebiliriz.

Exists:Exists methodu dizi içinde arama işlemi yaparak bize “True” yada “False” sonucunu döner. Bu method ile istenilen değer dizi içinde var mı kontrolü yapılır.

Find:Find methodu elimzide bulunan dizi içerisinde bulma işlemi gerçekleştirir

FindAll:FindAll methodu Find methodunun aksine dizi içinde aynı elemandan birden fazla varsa bize bunları bir dizi olarak döner.Dizimizde biraz değişiklik yapalım ve dizimiz içersinde “Ocak” elemanı iki tane olacak şekilde düzenleyelim.

IndexOf:IndexOf methoduna elimizde bulunan dizi ve o dizide bulunan elemanı parametre geçerek index değerini alabiliriz.

Reverse:Reverse methodu ile elimizde bulunan bir diziyi terse çevirme işlemini gerçekleştirebiliriz.

ÖRNEK:Elimizde karmaşık olarak bulunan bir dizinin alfabetik olarak Z’den A’ya helper yada extension bir method olmadan nasıl sıralaıyız?

Yukarıda kodu incelediğimizde ilk olarak elimizde bulunan months dizisini Sort(); methodu alfabetik olarak A’dan Z’ye sıralayıp daha sonra Reverse(); ile diziyi terse çeviriyoruz.Elimizde karmaşık olarak bulunan bir dizinin alfabetik olarak tersten sıralanmış halini elde ediyoruz.

ÖNERİ:Bu işlemi extension bir method ile yapmak istersek aşağıdaki gibi extension method yazabiliriz.

NOT:Ben bu şekilde bir extension metod ile işlemimi gerçekleştirdim.Siz isterseniz bu metodu biraz daha genişletip geliştirebilirsiniz.

Geldik bir makalenin daha sonuna.Bu yazımızda C# içerisinde bulunan Array sınıfını ve bu sınıfta bulunan hazır metodları incelemeye çalıştık. Umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki makalede görüşmek üzere. Hoşçakalın…

BUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.