ASP.NET MVC Nedir ?

ASP.Net MVC 1970 lerde geliştirilmiş bir desing patter (tasarım deseni) dir. Microsoft’ un ASP.NET’e eklemek için geliştirmiş olduğu bir framework’tür.  O tarihlerden bu yana MVC yazılım dünyasının içindedir.Büyük çaplı projeler geliştirmekte kullanılan bu desen sayesinde proje farklı katmanlara ayrılır.

MVC, Model , View , Controller kelimelerinin baş harflerinden oluşur ve her kelime MVC’nin farklı bir katmanını ifade eder.

Model

Model , MVC uygulamalarında veri katmanı olarak kullanılır. Uygulamanın verileri  bu katmanda tutularak diğer katmanlardan ayrılır ve  uygulama ilk parçaya bölünmüş olur. Bu katman genellikle ORM araçları (Entity Framework, Nhibernate vs ) ile oluşturulur.

View

View , MVC projelerinde kullanıcının görmüş olduğu  arayüz kısmıdır. Kullanıcı internet tarayıcısı üzerinden bir istek de bulunduğu anda kullanıcının karşısına çıkan sayfanın kodlamasıdır.  sayfası buna  bir örnektir.

Controller

Controller, MVC projelerinin merkez katmanıdır diyebiliriz.Sunucu taraflı kodlamaların tamamı bu katmanda gerçekleştirilir. Bu katman View ve Model arasında köprü  olarak görev  yapar. Kullanıcı taleplerini alır ve  Model katmanı ile iletişime geçerek  gerekli Action’ı(Method ) çalıştırılır ve  işlem  sonucu View’a(Site Arayüzü)   geri döndürülür.

Neden ASP.NET MVC tercih etmeliyim?

  • MVC projelerinin her katmanı birbirinden bağımsız olduğu için her katman başka bir projede kullanılabilir.
  • MVC projelerinin her katmanı birbirinden bağımsız olduğu için her katman başka bir projede kullanılabilir.
  • Ekip olarak proje geliştirme imkanı sunar.Her yazılımcı ayrı katmandan eş zamanlı işlemler yapabilir ve yazılım geliştirme süresi kısalmış olur.
  • Test Drive Development’a uygundur ve kolay test edilebilir.
  • Validation işlemleri hem sunucu hem istemci tarafında rahatlıkla yapılabilir.
  • Kontroller üzerinde Javascript ve Javascript tabanlı teknolojilerin kullanılmasına imkan sağlar.
  • İstemci ve sunucu taraflı kodlamaların birbirinden ayrılması ile düzenli ve yönetileblir projeler üretilmesine imkan sağlar.
  • Esnek Routing yapısı ile URL işlemleri kolaylıkla yapılandırılabilir.

Sonuç

ASP.NET MVC geliştiricilere  gelişmiş ,güvenilir ,hızlı,test edilebilir Web uygulamaları geliştirme imkanı sağlamıştır.

Hoşçakalın…

BUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.